Pellet

06.05.2019

Czym jest pellet?

Pellety to małe rolki o średnicy 6, 8 lub 10 mm i długości od 20 do 40 mm. Są wykonane z odpadów drzewnych, takich jak trociny. Proces prasowania surowca drzewnego nazywa się peletowaniem. Granulki są wytwarzane z czystych trocin i bez dodatku chemikaliów. Jedynym środkiem wiążącym jest lignina, która jest zawarta w samym drewnie. W wysokich temperaturach z powodu tarcia lignina jest przekształcana w cienki, plastyczny film, ktory spajadrobinki drewna. Surowiec drzewny jest naturalnym, czystym materiałem, który nie jest obciążony szkodliwymi substancjami - to znaczy, że nie zawiera żadnych środków do konserwacji drewna, takich jak farby, powłoki chemiczne lub syntetyczne szpachlówki.

W ten sposób peletyzacja stworzyła nowy rodzaj paliwa ekologicznego, które charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną i dobrą jakością spalania. Ogromną zaletą ogrzewania pelletem jest również sama obsługa - zwłaszcza przy transporcie do pojemnika i wymaganym ciągłym dozowaniu do palnika lub pieca.

Pelety klasy A1 zapewniają najlepsze właściwości. Mają wysoką wartość opałową, są wyjątkowo suche i osiągają niską zawartość popiołu. Pellety najwyższej jakości są oznaczone certyfikatem EN plus A1. Certyfikowani producenci podlegają regularnym audytom produkcyjnym i ścisłym kontrolom. Inspektorzy regularnie monitorują jakość pelletu zgodnie z określonymi parametrami. Klienci mają pewność, że pellety z certyfikatem EN plus A1 mają odporność mechaniczną, deklarowaną wartość opałową i inne wymagane właściwości.

Alternatywnie dostępne są pellety klasy A2. Spełniają podobnie wysokie wymagania, ale mają niższą zawartość energii i wyższą zawartość popiołu.

Pellet jasny

Pellet jasny

Wykorzystanie pelet

Zastosowanie pelletu do produkcji energii cieplnej poprzez spalanie jest obecnie korzystne ekonomicznie nie tylko w centralnych kotłowniach, ale również w indywidualnych kotłach domów rodzinnych. Pellety mogą być stosowane do wszystkich kotłów na pellety i kominków, ewentualnie również jako wyśiółka dla zwierząt domowych.

Dla wygodniejszej obsługi pellety pakowane są w perforowane opakowanie PE. Waga jednego opakowania wynosi 15 kg. Jeśli pelety są umieszczone na palecie i zakryte wystarczająco szczelnie, mogą być również przechowywane na zewnątrz.


Czy odcień jest ważny?

Kolor pelletu drzewnego w dużej mierze zależy od procesu produkcyjnego - suszenia trocin. Granulki o ciemniejszym odcieniu nie oznaczają zatem, że są domieszane do kory. Jasne granulki są być może bardziej pożądane tylko z optycznego punktu widzenia. Kolor nie ma większego wpływu na spalanie.

Pellet klasy A1
Pellet

Cztery odcienie pelletu klasy A1