Dlaczego warto zdecydować się na brykiet?

02.02.2019

Czym jest brykiet?
 

W ostatnich latach bardzo popularnym materiałem opałowym stał się brykiet drzewny. Obecnie znane są różne rodzaje brykietu, np. w kształcie kostki, walca i brykiet z otworem w środku.

Brykiet drzewny produkuje się z suchych trocin iglastych lub liściastych drzew z których powstaje mieszany lub czysty (np.bukowy, dębowy) brykiet. Brykiet jest mocno sprasowany pod wysokim  ćiśnieniem bez dodatków chemicznych. Posiada dużo niższą zawartość wilgoci niż drewno, dlatego wykazuje w porównaniu z tradycyjnym drewnem znacznie wyższą kaloryczność. Jeśli spalimy brykiet, w naszym kominku żar utrzyma się zdecydowanie dłużej w porównaniu do palenia zwykłego drewna – to wszystko dzięki mocnemu sprasowaniu. Brykiet jest ekologiczny i nie narusza naturalnego ekosystemu – to przetworzona forma odpadów drewnianych. Nie jest szkodliwy dla środowiska i zdrowia, ponieważ nie zawiera substancji szkodliwych. Do tego to kaloryczny i wydajny opał, którym warto palić.

Brykiet drzewny

Magazynowanie brykietu

Magazynowanie brykietu
 

Magazynowanie brykietu jest bardzo łatwe. Na palecie zazwyczaj znajduje się 96 opakowań. Każde z opakowań jest szczelnie zamknięte i chroni przed dostaniem się nawet najmniejszej wilgoci do środka.

Dlatego jest moźliwość przechowywania brykietu nawet na zewnątrz po odpowienim przykryciu palety. Dodatkową zaletą tak spakowanego brykietu jest możliwość zachowania czystośći w pomieszczeniu.


Używanie brykietu
 

Brykiet to opał wydajny ale na początku, gdy nie macie doświadczenie z używaniem brykietu jest potrzebne obserwowanie spalania. Trzeba pamiętać o dobrej regulacji ciągu i dopływie powietrza do kominka bądź pieca. Jeśli tego nie dopilnujemy, brykiet spalać będzie się szybciej i jego wydajność będzie niska.